Tüm ekipmanlarım hazırdı. Bir adet macbook pro, bir adet ipad ve tabi ki xcode. “Hadi artık uygulama yazmalısın” gibi ilahi bi duyuşla haberlendim sanırım. Başladım bende yazmaya. daha önce araştırdığım bi kaç küçük şeyi denedim önce. IOS ortamında çaylak bir developer olmanın verdiği çekingenlikle önce güzel bi hello world yazdım ekrana. Yalan yok yarım saatimi aldı bu güzel hello world. Sonra ufak ufak sağını solunu karıştırdım xcode’un. o ne güzel IDE’dir öyle. neyse her klasik aceleci developer gibi publish nasıl yapılıra baktım. paran lazım diyor Apple. paran olmadan bana uygulama bile çıkaramazsın. o aşamaya biraz daha vardı sanki.

Şimdi bana daha önce çeşitli konularda yapılmış sağlam projeler lazımdı. hello world iyi bişeydir ama hele ki apple dünyasında hiç bişeydir 🙂 Açtım Google’ı başladım araştırmaya. bi kaç güzele yakın şey bulduktan sonra discussions.apple.com da bi linke denk geldim. Bi pratik zeka abimiz: ne uğraşıyorsun demiş öyle sağdaki soldaki forumlarla. Aç İtunesU’yu, ne kadar güzel ders varsa izle ve uygula. Durur muyum bend e hemen indirdim uygulamayı ipad’ime. açılış sayfasında tüm Avrupa ve Amerika’daki üniversiteleri sunuyor elemanlar. başlangıçta biraz şaşırdım doğrusu ne ayak falan diye. MIT öğrencisi olma sevdalısı bi genç olarak ilk Massachusetts‘in sayfasına gittim bende. Bir de baktım ki tüm dersleri baştan sona video halinde üstelikte indirilebilir olarak atmışlar. hemen ilgilendiğim konulardaki dersleri indirdim. Sonra Stanford sayfasına baktım. Mühendislik hocalarından biri 40 küsür saatlik “IOS Application Development” dersini atmış. Full HD. İhtiyacım olan şey de tam olarak buydu. İşin daha da güzel olan yanıysa hoca IOS programming structure, IOS platform gibi güzel güzel başlıklara bölmüş ve hepsinde örnek uygulamalar yapmış. Kaynak dosya indir gibi bir bölüm olsaymış çok daha güzel olurmuş ama bu hali de süper. Şu an hocaya tabiyim. Önümüzdeki kırk saat boyunca ne yaparsa aynen uyguluyorum. Normalde tutorialde ne varsa aynından yap işte mantığını çok sevmem. Ama bu yapılanlar hiç te öyle hello world ile geçiştir tarzı şeyker değil.

İlk bi kaç dersten sonra şu geldi aklıma. Keşke bizim teknolojiye yakın üniversitelerimiz (Hacettepe, ODTÜ, Bilkent) de böyle bi uygulama yapabilse. Uygulamaya ağırlık verilmiş bir mühendislik dersini açıp türkçe olarak tabletlerimizden izleyebilsek.

Hope it gives an idea.