Sitemizde yer alan facebook like button ve tweet button yapmaktan sıkıldım. Web sitemize “git uygulamamı Facebook üzerinde gör” gibi bişey koyup facebook’ta çalıştıracağımız bir müşteri memnuniyeti uygulaması yazalım diyorum. İlk olarak facebook.com ‘a bağlantı kurmamız ve bize açacağı kapıdan vereceği kullanıcı, uygulama vb. bilgilerini kullanmamız gerekiyor. Facebook şu anda uygulama geliştiriciler için oluşturduğu developers.facebook.com platformunda uygulama geliştirme ortamlarını üç ana başlık altında topladı. IOS, Android ve Web. Bizim işimiz Web kısmıyla. Daha sonra native uygulamalar tarafında da sdk ları kullanarak facebook entegrated uygulamalar yazacağız. Şimdi öncelikle boş bir proje dosyası açalım. ve şuradaki linkten indireceğimiz facebook php api’sini bu açtığımız boş php dosyasıyla aynı dizine koyalım. Daha sonra indirdiğimiz facebook.php dosyasını açmış olduğumuz boş php dosyasında çağıralım.

//sayfayi cagiralim
require(“facebook.php”);

//facebook baglanti nesnemizi olusturalim
$facebook = new Facebook(array(
‘appId’ => ‘YOUR_APP_ID’, //
‘secret’ => ‘YOUR_APP_SECRET’,
‘cookie’ => true
));

 

yukarıdaki kodda gördüğümüz app_id ve app secret ne işe yarıyor. işin özü şu: http://developers.facebook.com/ adresine gidiyoruz. zaten bir facebook kullanıcısı isek login oluyoruz ve new app eklemek için gerekli bilgilerimizi giriyoruz. bize üretilen değerleri aşağıdki gibi değişkenlere de atayabiliriz.
$app_id = “Uygulama Anahtarı”;
$app_secret = “Uygulama Gizlisi”; // bu benim çevirim tabi 🙂
$site_url = “sitemizin adresi”;

şimdi teknik olarak bağlantıyı sağladık. $facebook değişkenimizin metotlarından birini çağırarak bağlantının sağlanıp sağlanmadığını kontrol edelim.

$session = $facebook->getSession(); // uygulamamıza giris var mı bakalim

if(!empty($session))

{ try{ $uid = $facebook->getUser(); $user = $facebook->api(‘/me’); }

catch (Exception $e){} if(!empty($user)){ print_r($user); }

else { die(“Bir Hata Oluştu!”); // herhangi bir sebeple buraya girebilir. Çok karşılaşılan bir durum değil fakat özellikle web apilerini kullanırken bu tip kontrollere dikkat etmek gerekiyor. }

} else { //Giris yok. kullanıcıyı uygulama izin sayfamıza yonlendirelim.

$login_url = $facebook->getLoginUrl(); header(“Location: “.$login_url); }

 

bu kontrolü farklı bir şekilde de sağlayabiliriz. Şöyle ki ;
$user = $facebook->getUser();
if($user){
try{
$user_profile = $facebook->api(‘/me’);
}catch(FacebookApiException $e){
error_log($e);
$user = NULL;
}

facebook web apisiyle bağlantı kurma ve kullanıcıya uygulama yükle sayfamıza kadar geldik. bundan sonraki kısım kullanıcı uygulamaya izin ver dedikten sonra kullanıcı bilgilerini kaydetmek ve uygulamaya yönlendimek. si yu.