Sunucunuz Windows ise malesef standart wordpress kurulumu “ileri,ileri” her zaman çalışmıyor. Bu gibi durumlarda hemen Google’a sarılıp “Windows Serverıma Nasıl WordPress kurarım” entryleri çoğu yerde gördüm. Şu an tam da bunu arıyordum. Bİ kaç farklı çözüm okuduktan sonra oturup bunu bir de şöyle çözelim diyorum :

Windows Servera çalıştırmak için attığımız wordpress kurulum .php uzantılı dosyaları ftp dizinine upload edildiklerinde default olarak bir yazma izni alıyorlar. Bu da kurulum anında database ile ilgili kısımda oluşturulacak wp-config.php dosyasının diğer Linux sistemlerdeki gibi auto-generated olarak üretilememesi anlamına geliyor. Bu durumda ne yapacağız ? Aslında yapacağımız şey çok basit. Madem windows yeni oluşturacağı wp-config.php dosyasına config kodlarını yazamıyor. Bizde wp-config-sample.php dosyasını upload ederken database bilgilerini girer öyle atarız. Böylece sample.php dosyasından aldığı tüm kodları update etmeden wp-config.php dosyasının içine yazar. Ben yaptım oldu demeyeceğim ama yaptım çalıştı 🙂 Sonrasında sample dosyasını silersek de kurulum ve sitemizin güvenliği için güzel olur 🙂 Aşağıya bi örnek kod girdim.

 

wp-config-sample.php dosyası

 

// ** MySQL ayarları – Bu bilgileri sunucunuzdan alabilirsiniz ** //
/** WordPress için kullanılacak veritabanının adı */
define(‘DB_NAME’, ‘mehmetfasilblog’);

/** MySQL veritabanı kullanıcısı */
define(‘DB_USER’, ‘mehmetfasil’);

/** MySQL veritabanı parolası */
define(‘DB_PASSWORD’, ‘sometext’);

/** MySQL sunucusu */
define(‘DB_HOST’, ‘localhost’);

/** Yaratılacak tablolar için veritabanı karakter seti. */
define(‘DB_CHARSET’, ‘utf8’);

/** Veritabanı karşılaştırma tipi. Herhangi bir şüpheniz varsa bu değeri değiştirmeyin. */
define(‘DB_COLLATE’, ”);

2 thoughts on “Windows Server’a WordPress Kurulumunda Config Sorunu (Plesk Panel)”

  1. Her beş diş hekiminden üçü ‘DB_COLLATE’ olarak ‘utf8_general_ci’ yazılmasını tavsiye ediyor 🙂 Türkçe’den Rusça’ya, Arapça’dan Gürcüce’ye kadar pek çok dili tutabildiği test edilip onaylanmıştır.

Comments are closed.